Silne hasło to dziś podstawa bezpieczeństwa w Internecie. Wszyscy o tym wiemy, jednak nadal wiele osób popełnia te same błędy. Ty możesz ich uniknąć! Do opracowania poniższych rad zainspirował mnie jeden z komentarzy z LinkedIn pod poprzednim moim postem. Pisałem tam o raporcie, z którego wynika, że internauci nie stosują silnych i unikalnych haseł. Zobacz raport tutaj: Raport.
Pamiętacie, kiedy ostatnio zmienialiście swoje hasło dostępu do poczty e-mail? Kto z Was używa tego samego lub bardzo podobnego hasła w większości serwisów, z których korzystacie online? Ile z Waszych haseł nie ma nawet 8 znaków? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście…no Ja. To możecie mieć problem większy niż przypuszczacie. Nie żebym Was straszył, ale przestępcy przenoszą się coraz częściej właśnie do Internetu.
Oto 7 wskazówek jak znacznie zwiększyć siłę swoich haseł i być bezpiecznym
- Stwórz unikatowe hasło do każdego konta i nigdy nie używaj go ponownie.
- Każde hasło powinno składać się minimalnie z 8 znaków. Korzystaj zamiennie z cyfr i znaków specjalnych. Najłatwiejszym sposobem stworzenia silnego hasła, które jest jednocześnie łatwe do zapamiętania jest zamiana liter na liczby i znaki specjalne np. HasłoDoWifi zamieniamy na H@sł0D0W!f! (zamiast „O” jest „zero” słabo to widać w niektórych czcionkach). Inne przykłady to zamiana “a” na “@”, “e” na “3” lub “i” na “!”
- Nie jesteś w stanie zapamiętać dziesiątek haseł? Ja również Zamiast próbować zapamiętać choćby jedno, skorzystaj z menedżera haseł. Zapamiętuje wszystkie złożone, silne hasła, więc nie musisz ich już pamiętać!
- Jeśli zauważysz, że doszło do naruszenia Twojego hasła lub dowiesz się o wycieku haseł z jakiejś usługi, z której korzystasz, natychmiast zmień to hasło dostępu.
- Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego, gdy jest oferowane. W ten sposób, nawet jeśli twoje hasło zostanie naruszone, twoje konto będzie bezpieczne.
- Korzystaj z VPN zawsze, kiedy łączysz się do Internetu w publicznych sieci Wi-Fi, hotelach czy biurowcach.
- Nigdy, nikomu nie udostępniaj swojego hasła, w żadnym wypadku nie wysyłaj go nikomu e-mailem albo żadnym nieszyfrowanym komunikatorem.
W dzisiejszych czasach wcale nie trzeba być specjalistą z dziedziny IT, żeby łamać hasła. Wystarczy zakupić odpowiednie oprogramowanie do tego celu, bazę danych z hasłami lub po prostu poświęcić nieco czasu na poznanie potencjalnej ofiary.
Pozostańcie bezpieczni!