Jak tworzyć strony internetowe? Czy każdy może zrobić sobie stronę internetową?

Miło Cię widzieć!
Pierwsza i naczelna zasada – nie będę ściemniać. Ty także możesz zrobić sobie stronę internetową, która będzie wyglądała całkiem nieźle, żeby nie powiedzieć świetnie. Przez ostatnie lata technologia, a co za tym idzie i narzędzia do tworzenia stron internetowych, bardzo się rozwinęły. Wiedza tajemna jest właściwie na wyciągnięcie ręki.

Masz do dyspozycji książki, blogi, a nawet filmiki. Co więcej, możesz skorzystać z wielu, często bezpłatnych, narzędzi, które sprawią, że grafiki na Twojej stronie internetowej czy profilu będą wyglądać jakbyś zajmował się tym zawodowo od jakiegoś czasu. Sam napiszesz teksty na stronę internetową. Będziesz prowadzić profil w mediach społecznościowych: pisać posty, angażować swoich obecnych i potencjalnych Klientów publikując ciekawe informacje, śmieszne obrazki czy zdjęcia, na widok których nie sposób powstrzymać się od kliknięcia “lubię to”.
Przy okazji – tak, nadal psy zwane często piesełami i koty czyli koteły, wzbudzają pozytywne emocje i rewelacyjnie się klikają. Szkoda tylko, że nie do każdej branży pasują.

Czytaj dalej Jak tworzyć strony internetowe? Czy każdy może zrobić sobie stronę internetową?

Wybór firmy hostingowej. Czyli gdzie zaparkujesz?

Wybór firmy hostingowej

Wybór firmy hostingowej. Co warto wziąć pod uwagę?

Miło mi Cię gościć w #onlyMy. Skoro kliknąłeś, aby przeczytać więcej, zakładam, że chcesz sam zająć się tworzeniem strony. Pewnie masz też już pomysł, pod jaką domeną powinna funkcjonować strona Twojej firmy. Jeśli jeszcze się wahasz, sprawdź podpowiedzi od #onlyMy tutaj.
Zbliżasz się do momentu, kiedy będziesz musiał podjąć pierwszą, brzemienną w skutkach decyzję – wybór firmy hostingowej. 

Czym zajmują się firmy hostingowe? Jakie usługi oferują? 

Na szczęście nie ma potrzeby inwestowania w dodatkowy sprzęt, żeby umieścić swoją stronę w sieci. Oczywiście, możesz kupić swój serwer i podłączyć go do Internetu, lecz nikt tak nie robi. W dzisiejszych czasach dzierżawi się miejsce na serwerach dostawcy usług hostingowych. Hosting to właśnie usługa polegająca na udostępnianiu odpłatnie lub „za darmo” miejsca na serwerze. To przestrzeń na potrzeby stron internetowych oraz poczty elektronicznej. 

Istnieje wiele firm oferujących tego typu usługi, a różny sposób ich prezentowania powoduje, że dokonanie oceny ich przydatności staje się dosyć trudne. Musisz zastanowić się, które z parametrów są dla Ciebie kluczowe

Jakie parametry warto wziąć pod uwagę oceniając ofertę firm hostingowych?

  • pojemność konta
  • miesięczny transfer
  • limit baz danych MySQL
  • limit własnych domen podpiętych do konta
  • cena hostingu

Wybór firmy hostingowej. Jaki hosting dla strony-wizytówki?

Wybór pakietu usług oferowanych przez firmę hostingową zależy od tego jakie masz oczekiwania dotyczące swojej strony internetowej. Zakładasz, że przynajmniej na początku, strona Twojej firmy ma być tylko jej wizytówką? Zatem rozsądne będzie skorzystanie jedynie z pakietu usług podstawowych. Główną zaletą tego typu oferty jest niska cena. Praktycznie w cenie domeny otrzymujesz wszystkie niezbędne usługi umożliwiające publikację strony w sieci. W tym również pocztę elektroniczną z adresem w swojej domenie. 

Wybór firmy hostingowej. Jaki hosting dla rozbudowanego serwisu internetowego?

Jeśli myślisz o bardziej rozbudowanej stronie. Chciałbyś zaprezentować w internecie pełną ofertę swojej firmy. Planujesz wykorzystać do tego celu np. galerię zdjęć o wysokiej rozdzielczości. Zakładasz, że Twoja oferta będzie często się zmienić. Chciałbyś móc sam, w prosty sposób, bez korzystania z pomocy informatyka zmieniać treści, korzystając z technologii opartej na CMS (Content Management System). Wówczas musisz zdecydować się na bardziej rozbudowany pakiet usług. Oferta hostingowa dla Ciebie powinna gwarantować zdecydowanie większą powierzchnię dyskową od (100 do 1000 MB) oraz możliwość korzystania z baz danych typu MySQL. Takie możliwości daje np. www.nazwa.plwww.home.pl lub www.hekko.pl.  

Wybór firmy hostingowej. Jaki hosting dla sklepu internetowego?

A co, jeśli marzysz o założeniu własnego sklepu internetowego? Myślisz o tym, aby sprzedawać kilka tysięcy artykułów? A jeśli zatrudniasz wielu pracowników? Chciałbyś, aby każdy z nich miał własny adres mailowy, żeby sprawnie i tanio komunikowali się z Klientami i ze sobą nawzajem? To tylko część powodów, dlaczego powinieneś zdecydować się na wybór propozycji dającej możliwości oferowane przez serwery dedykowane dostępne u większości firm hostingowych. 

Niezależnie od tego jaki pakiet usług hostingowych uznasz za najbardziej odpowiedni dla swojego projektu internetowego, pamiętaj, że firmy uznane w tej branży mają dodatkową przewagę. Dysponują bowiem: lepszym sprzętem, szybką pomocą techniczną, sprawdzonymi procedurami bezpieczeństwa, aktualizowanymi na bieżąco programami antywirusowymi, które będą chronić również Twoją pocztę.
Nie daj się zwieść zapewnieniom, że dostaniesz od kogoś coś „za darmo”. Usługa na wysokim poziomie musi kosztować. Jeśli wolisz abym to ja zajął się Twoją stroną, zapraszam do kontaktu. 

Pozdrawiam serdecznie.
Michał 

3 podstawowe zasady, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w Internecie.

Postanowiłem napisać dziś kilka słów na temat bezpieczeństwa i higieny w dzisiejszych cyfrowych czasach. Przecież każdy z nas przechowuje w swojej poczcie ważne, poufne informacje. Każdy (no prawie każdy, bo są i tacy którzy konta w banku nie mają) korzysta z bankowości online i to nie tylko w domu, gdzie teoretycznie nasz dostęp do Internetu jest bezpieczny, lecz także w miejscach publicznych jak kawiarnie lub centra handlowe.  

Czytaj dalej 3 podstawowe zasady, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w Internecie.

Co to jest certyfikat SSL?

certyfikat ssl

Tym razem kilka słów czym jest certyfikat ssl.

Wszyscy tworzymy nasze strony internetowe po to, aby odwiedzało je jak najwięcej osób. Wyobraź sobie sytuacje, gdy osoba, którą zainteresowała się tym co prezentujesz w sieci np. wypełnia formularz zapisania się na newsletter. Świetna wiadomość! Ale, uwaga!  Wszystkie dane, które wysyła na Twój serwer np. adres e-mail, który w wielu przypadkach ociera się nawet o dane osobowe, są jawne. Ktoś może je podsłuchać i wykorzystać. Wyobraź sobie jeszcze sytuacje, że nie chodzi o newsletter, a o transakcje finansową w sklepie internetowym… Chyba gorzej być nie może.

Czytaj dalej Co to jest certyfikat SSL?

Wybór nazwy domeny – jak się nazwać, aby dać się zapamiętać?

Wybór nazwy domeny. #onlyMy

Co powinieneś wiedzieć o domenach internetowych?

W pewnym uproszczeniu – jest to system umożliwiający zamianę adresów w sieci wyrażanych cyframi, które są zrozumiałe przez komputery na adresy wyrażane słowami, które są i łatwe do zapamiętania przez nas. Mógłbyś oczywiście wpisać w okienku przeglądarki internetowej ciąg liczb odpowiadający adresowi IP serwera na jakim jest strona – tylko kto zapamiętałby taki adres?

Czytaj dalej Wybór nazwy domeny – jak się nazwać, aby dać się zapamiętać?

Jak wykorzystać potencjał Internetu?

Zaufaj badaniom.

Według badań1 z Internetu korzysta ponad 81% Polaków. W październiku 2019 r w naszym kraju było już ogółem ponad 28 milionów Internautów 2
Można więc zaryzykować i postawić sobie pytanie – czy stać Cię na to, aby ignorować tak liczną grupę?
Część z nich to na bank Twoi potencjalni Klienci, którzy dzięki Internetowi będą mieć szansę dowiedzieć się o istnieniu Twojej firmy, poznać Twoją ofertę, a wreszcie z niej skorzystać.  

Czytaj dalej Jak wykorzystać potencjał Internetu?