Co trzeba wiedzieć o domenach internetowych?
W pewnym uproszczeniu – jest to system umożliwiający zamianę adresów w sieci wyrażanych cyframi, które są zrozumiałe przez komputery na adresy wyrażane słowami, które są łatwe do zapamiętania przez nas. Można by oczywiście wpisać w okienku przeglądarki internetowej ciąg liczb odpowiadający adresowi IP serwera, na jakim jest strona – tylko kto zapamiętałby taki adres? Wybór nazwy domeny jest często pierwszą rzeczą, o której myślisz, jeśli decydujesz, że potrzebna Ci jest strona Internetowa.
Wybór nazwy domeny – na co zwracać uwagę?
Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Z całą pewnością domena powinna się kojarzyć z Twoją firmą – najprościej – z jej nazwą. To dobry trop, szczególnie jeśli firma istnieje już jakiś czas na rynku i ma ugruntowaną pozycję.
Druga możliwość to odwołanie się do charakteru prowadzonej działalności. Pomyśl nad tego typu nazwą domeny, szczególnie jeśli prowadzisz działalność usługową. Klient łatwiej i na dłużej zapamięta adres typu czystepranie.pl niż „nazwa pralni”.com.pl. Możesz wybrać podobną strategię, jeśli sprzedajesz określony rodzaj produktów, które można opisać jednym określeniem. Pamiętaj jeszcze o jednym ważnym szczególe – w nazwach domen nie używaj polskich znaków. To jest ograniczanie, które może powodować dodatkową trudność, ale o ile więcej miejsca zostawia na kreatywność…
Widzisz już, że z wymyślaniem nazwy domeny może być niezła zabawa. Utrudnijmy jeszcze odrobinę to zadanie. Im krócej, tym lepiej. Nazwa domeny nie powinna być długa, a jeśli już taka jest, to musi być logiczną całością np. rozmawiajmypoangielsku.pl. Nawet jeśli domena będzie zdaniem, jej nazwa nie powinna liczyć więcej niż 25 znaków. Zasadniczo w nazwach domen powinno się unikać cyfr. Technicznie da się to jednak zrobić. Wyobrażam sobie takie domeny, w których miałoby to sens, np. Zielona5.waw.pl – jeśli prowadziłabyś hostel w Warszawie pod takim adresem.
A co z tymi końcówkami?
Domeny oprócz swojej unikalnej nazwy mają również określone sufiksy, które wskazują na typy domeny. Najpopularniejsze typy domen, które możemy zarejestrować to: domena krajowa – .pl oraz europejska – .eu, domeny funkcjonalne – między innymi: com.pl, biz.pl, net.pl, org.pl oraz regionalne – np. waw.pl. Sufiksy wskazują na charakter domeny, ale to my sami powinniśmy zatroszczyć się o to, żeby wybrany sufiks korespondował z charakterem naszej działalności. W praktyce nikt nam nie zabroni zarejestrować domeny typu .org, mimo że prowadzimy firmę, a nie jesteśmy organizacją, ale osoba odwiedzająca naszą stronę może stracić do naszej firmy zaufanie, jeśli poczuje się wprowadzona w błąd.
Jak sprawdzić, czy domena, którą chcesz zarejestrować, jest dostępna?
Jeśli wybrałeś domenę zakończoną pl zweryfikuj jej dostępność w Krajowym Rejestrze Domen, na stronie www.dns.pl. Wpisując nazwę domeny, którą wymyśliliśmy dla naszego przedsięwzięcia, możemy spodziewać się trzech rodzajów komunikatów:
Domena „x” istnieje – co oznacza, że musimy szukać innego pomysłu;
Domena „x” oczekuje w kolejce na rejestrację – co oznacza, że najprawdopodobniej musimy szukać innego pomysłu, bo ktoś wyraził już chęć rejestracji danej domeny, ale sam proces jeszcze się nie zakończył – np. nie dokonano jeszcze płatności.
Jeśli bardzo zależy Ci na tej nazwie domeny, możesz spróbować sprawdzić jej status ponownie za kilka dni – a nóż ta osoba się rozmyśli, ale nie chcemy Ci dawać złudnych nadziei – lepiej pomyśl nad alternatywną nazwą;
Domena „x” nie istnieje – gratulacje! Możesz bez przeszkód zarejestrować Twoją domenę z taką właśnie nazwą.
Pamiętaj, że w kwestii rejestracji domen panuje zasada – kto pierwszy ten lepszy. Jeśli uważasz, że wybrana nazwa to strzał w dziesiątkę – nie zastanawiaj się zbyt długo, bo w każdej chwili ktoś może Cię ubiec.
Kto może zarejestrować domenę?
Każdy może to zrobić – nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Co więcej, zachęcam, że gdy tylko wpadniesz na pomysł nazwy domeny, zrób to szybko. Nawet jeśli chcesz później wykorzystywać domenę komercyjnie, a działalność jest dopiero w planach. Zawsze możesz wykonać cesję domeny na firmę.
Interesują Cię inne kwestie związane z domenami? Zadaj pytanie w komentarzu albo…skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy 🙂
Powodzenia
Michał